Garanti Yatırım Nomura Başkent Doğalgaz'a Danışman Seçildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan Başkent Doğalgaz’ın özelleştirilmesine ilişkin finansal danışmanlık ihalesini Garanti Yatırım – Nomura konsorsiyumu kazandı.

2007 yılında, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde doğalgaz dağıtım faaliyetlerinde bulunmak üzere Başkent Doğalgaz’ın, EGO bünyesinden ayrılmak suretiyle kurulması,en geç iki yıl içinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilmesi ve bu süre içinde özelleştirmenin gerçekleştirilememesi durumunda, özelleştirmenin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı. 2007 yılında Başkent Doğalgaz’ın özelleştirme işlemi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmıştı. Bu süreçte 40 yatırımcı ihale şartnamesi almış ve bu yatırımcılar arasından Akfen, Zorlu-Petrogaz, Çalık Enerji, Gas Natural-Nurol, Limak İnşaat, Elektromed ve Global Yatırım Holding-Energaz teklif vermişlerdi. Bu yatırımcılar arasından en yüksek üç teklifi vermiş olan Global Yatırım Holding-Energaz, Elektromed ve Çalık Enerji açık artırma sürecine dahil olmuşlardı. Ancak özelleştirme sürecinin belirlenen sürede tamamlanamaması nedeniyle, Başkent Doğalgaz 2 Temmuz 2009’da özelleştirme programına alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmişti.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 21 Temmuz 2009 tarihinde açılan finansal danışmanlık ihalesini Garanti Yatırım-Nomura konsorsiyumu kazanmış olup, taraflar arasında 11 Eylül 2009 tarihinde Finansal Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi imzalanmıştır. Garanti Yatırım-Nomura Konsorsiyum’nun strateji danışmanlığını McKinsey, hukuk danışmanlığını ise Coşar Avukatlık Bürosu yapacaktır.

Türkiye’nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz’ın, 1 milyon abonesi bulunmaktadır ve doğalgaz dağıtım miktarı yıllık yaklaşık 3 milyar metreküpdür. Sahip olduğu 8 bin km’lik dağıtım hattı uzunluğu ve 500 personeli ile Türkiye’nin en büyük gaz dağıtım şebekeleri arasında yer almaktadır. Şirketin dağıtım lisansı, 31 Ağustos 2037’ye kadar geçerli olup, 2017 yılına kadar tarifeleri belirlenmiştir.