Kapat

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

Hisse senedi, endeks, altın, döviz, enerji, pariteler üzerinden ileriye yönelik yatırım yapmak ister misiniz? BIST Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası ile gelecekte karşınıza çıkabilecek risklerden korunmak, portföyünüzü çeşitlendirmek, spekülatif işlemlerle başarı sağlamak ve arbitraj gerçekleştirmek için Garanti BBVA Yatırım tecrübesi ile harekete geçin!

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)

Borsa İstanbul nezdinde kurulu bir piyasa olan VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir piyasadır. Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası sisteminde birçok farklı türev pazarı vardır. VİOP’ta işlem yapabilmek için teminat yatırmak zorunludur. Oluşan zararlarla teminat seviyesinin, sürdürme teminatının altına düşmesi durumunda ilgili yatırımlara teminat tamamlama çağrısı (margin call) yapılır. Dayanak bir varlık söz konusudur. Fiyatların düşmesine veya yükselmesine yönelik pozisyon alınabilir. Yatırımcılar VİOP ile portföy koruması, endeksi alıp/satabilme, vergi avantajı ve düşük işlem maliyetinden yararlanabilirler.

Opsiyon yatırımcıya ileri bir tarihte, önceden belirlenen fiyat ve miktarda sermaye piyasası aracını, ödenen bir prim karşılığında alma veya satma hakkı sağlayan sözleşmedir. Yatırımcılar opsiyonlarla hem portföylerini çeşitlendirebilir hem de beklentilerine paralel pozisyon alabilirler.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) Garanti BBVA Yatırım tecrübesiyle çeşitli dayanak varlıklar üzerinden düzenlenmiş olan Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Opsiyon Sözleşmeleri için alım satım işlem hizmeti sunmaktadır.

Vadeli İşlemler Sözleşmesi’nde Teminatlandırma

Piyasa risk yönetimi, piyasada gerçekleştirilen işlemler üzerinden portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanarak Takasbank tarafından yapılır. Aşağıda, Vadeli İşlemler Sözleşmesi’nde teminatlandırma tablosunu görebilirsiniz. VIOP ile yatırımcılar beklentileri doğrultusunda hem vadeli işlem sözleşmelerinde hem de opsiyon sözleşmelerinde belirli bir teminat karşılığında pozisyon alabilirler. Yatırımcılar, kaldıraç etkisi ile yüksek oranlarda gelir sağlayabildikleri gibi kayıp da yaşayabileceklerdir.

VİOP Ana Pazarlar
VİOP’ta İşlem Gören Vadeli İşlem Sözleşmeleri
VİOP’ta İşlem Gören Opsiyon Sözleşmeleri
VİOP Avantajları
VİOP Riskleri

Yardım için her zaman buradayız!

Sizin memnuniyetiniz bizim için çok önemli

444 0 630