Kapat

Gizlilik/Güvenlik Politikası

Gizlilik Politikası

Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. müşteri memnuniyeti ve müşteri bilgilerinin güvenliği odaklı hizmet felsefesi ile sermaye piyasaları aracılık işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu doğrultuda Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.; garantiyatirim.com.tr, garantifx.com.tr, Garanti BBVA e-Trader web, Garanti BBVA e-Trader mobil, Garanti BBVA i-trader mobil, Garanti BBVA i-trader web, Garanti BBVA Yatırım FX mobil ve web’e (bundan sonra “Web Sitesi” olarak ifade edilecektir) vermiş olduğunuz bilgilerin gizliliğini korumak amacıyla aşağıda belirtilen temel kuralları benimsemektedir.

 • Web Sitemizden yalnızca ürün/hizmet başvurusu, bilgi güncelleme amaçlı bilgi girişi ve ürünler ile ilgili işlemler yapılmaktadır.
 • Web Sitemiz'e girilen bilgilerin güvenliği açısından kurumumuz sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır.
 • Müşterilerimizin Web Sitemiz'e ürün/hizmet başvurusu ve bilgi güncelleme amaçlı girmiş oldukları bilgiler diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez. Müşterilerimizin bizimle paylaştığı bilgilere izinsiz ulaşım, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. personeli dahil olmak üzere kısıtlanmıştır.
 • Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. sözkonusu bilgileri müşterilerin onayı dışında ya da yasal bir yükümlülük altında bulunmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşmayacaktır. 
 • Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. bu bilgileri sadece gerekli yetkiler ve yasal düzenlemeler çerçevesinde açıklayabilecektir. Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin tabi olduğu düzenleyici kurumlar ve/veya yasama, yürütme organ ve mercileri müşteri bilgilerinin açıklanmasını istediğinde, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. bu bilgileri yalnızca gerekli yetkiler çerçevesinde açıklayacaktır. 
 • Web Sitemiz diğer web sitelerine link vermektedir. Gizlilik Politikamız'da yer alan taahhütlerimiz sadece web sitemiz içerisinde geçerlidir ve diğer web sitelerini kapsamamaktadır. Web Sitemiz'den link ile gidilecek diğer web sitelerindeki kullanım ile ilgili o sitelere ait gizlilik güvencesi ve kullanım şartları geçerlidir. Web sitemizden reklam, banner, içerik maksatlı veya başka bir maksat ile geçilen diğer web sitelerinin bilgi kullanımı, etik ilkeleri, gizlilik prensipleri, nitelik ve servis kalitesi ile bu sitelerde oluşabilecek herhangi bir maddi / manevi zarar ve kayıplardan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu değildir.
 • Web Sitemizde yer alan her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikleri, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi ve kuruluşlardan temin edilmiş olup, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.  tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Web sitemizde yer alan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belirli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle Web Sitesinde yer alan iç ve dış piyasa bilgilerinin yer aldığı tablo ve grafiklerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu tablolara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak doğrudan veya dolaylı her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zarar ve masraflardan dolayı Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu değildir.
 • Web Sitesi kullanımı sırasında doğabilecek herhangi bir hata, kesinti, bilgi naklinde gecikme, virüs, hat ve/veya sistem arızası sonucunda ortaya çıkabilecek doğrudan veya dolaylı zarar ve masraflardan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu değildir.
 • Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., destek hizmetler almak amacıyla farklı kuruluşlarla çalışılması durumunda, bu firmaların kurumumuzun gizlilik standartlarına ve şartlarına uymalarını sağlayacaktır. 
 • Web sitemizde yer alan bilgi, materyal ve bunların düzenlenmesi konusundaki telif hakları, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'ye aittir. Web Sitemiz'in içerdiği üçüncü şahıslara ait materyaller dışında kalan bilgi ve materyallere dair tüm telif hakları, tescilli marka, patent, entelektüel ve diğer mülkiyet hakları kurumumuzda saklıdır. 
 • Web Sitemizin içerdiği bilgi ve materyallere dair tüm telif hakları, tescilli marka, patent, entelektüel ve diğer mülkiyet hakları saklıdır. Herhangi bir kişi/kuruluş, önceden Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin yazılı iznini almadıkça, Web Sitemizin belli bir kısmını başka bir web sitesinde kullanamaz veya sitemize başka bir web sitesinin bağlantısını kuramaz.
 • Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Web Sitesi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş ve işletilmektedir. Uygulama hakkındaki ihtilafların çözümünde Türkiye Cumhuriyeti kanunları uygulanacaktır ve Türk mahkemeleri yetkili olacaktır. 

Müşterilerimizin kişisel verilerinin gizliliğini korumak amacıyla şirketimiz sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır. Ek olarak bilgi alınmak istenen konularda şirketimize danışmakta tereddüt etmeyiniz.

Güvenliğiniz için

İnternet Şubesi aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz finansal işlemlerin güvende olması en az sizin için olduğu kadar bizim için de önemli.

İnternet Şubesi işlemlerinde gizliliğinizi en yüksek seviyede tutabilmek için en yeni ve en gelişmiş güvenlik önlemlerini sürekli takip ediyor ve etkin güvenlik çözümleri uygulamaya çabalıyoruz.

Garanti BBVA Yatırım'ın "Güvenlik" ile ilgili hassasiyeti, çeşitli güvenlik uygulamalarını da beraberinde getirdi:

 • Phishing (olta) saldırılarını engellemek için geliştirilmiş olan Güvenlik Resmi;
 • "Tek Kullanımlık Şifre" üretme uygulaması

Ayrıca, kanallarımız üzerinden gerçekleştirilen her işlem kayıt altına alınmakta ve kişisel bilgilerinizin gizliliğine en üst seviyede uyularak saklanmaktadır.

Siz ne yapmalısınız?

Lütfen unutmayın, bizim uygulamalarımızın yanı sıra, sizin dikkat etmeniz gereken noktalar da güvenliğinizi sağlamak için önemli rol oynuyor:

 • Garanti BBVA Yatırım'dan geldiğini iddia etsin etmesin, aldığınız e-postalara dikkat edin.
 • İnternet Şubesi'ni kullanmak istediğinizde tarayıcınızın adres barına garantiyatirim.com.tr yazın.
 • Hem internette hem de gerçek hayatta özel bilgilerinizi gizli tutun.
 • Virüsler ve benzeri programlara karşı bilgisayarınızı koruyun.
 • Kişisel bilgilerinizin çalınmasını engellemek için yalnızca güvendiğiniz bilgisayarları kullanın.
 • Web tarayıcılarının güncelliğinden emin olun.
Güvenlik Resmi

Sizi Korumak İçin Güvenlik Resmini Geliştirdik

Garanti BBVA Yatırım, İnternet müşterilerini hedefleyen saldırıların başında gelen phishing (olta) saldırılarını engellemek amacıyla Güvenlik Resmi uygulamasını geliştirdi.

Güvenlik Resmi Nedir, Nasıl Çalışır?

Sistemin devreye girmesinin ardından Garanti BBVA Yatırım İnternet Şubesi'ni ilk ziyaret ettiğinizde sistem size sekiz resim sunarak bunların arasından birini seçmenizi ister ve seçtiğiniz resim sizin "güvenlik resminiz" olur.

Güvenlik resminizi İnternet Şubesi'ne her girişinizde parola adımından sonra görürsünüz.

Bu uygulama sahte sitelerde işlem yapmanızı engellemek için geliştirilmiştir.

Eğer güvenlik resminizi göremezseniz ya da farklı bir resim ile karşılaşırsanız işlem yapmadan, 444 0 630 Garanti BBVA Yatırım Yatırımcı Destek Merkezi’mize bildirebilirsiniz.

Tek Kullanımlık Şifre Cebinizde

İnternet işlemlerinizde ekstra güvenlik sağlayan ve size özel "Tek Kullanımlık Şifre" üretme uygulamasıdır. Üretilen bir şifre ile İnternet Şubesi'nde işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, siz ya da bir başkası aynı şifreyi bir kez daha kullanamaz.

Online İşlemlerde Olası Tehlikeler

İnternette gerçekleşen zararlı yazılım saldırıları ve benzeri diğer tehlikelerle ilgili bilgi sahibi olun.

Güncel Zararlı Yazılım Saldırıları

Bilgisayarlarınız, akıllı telefonlarınız ve tabletleriniz çeşitli yollarla zararlı yazılımlara maruz kalabilir:

 • Sahte e-posta linkleri,
 • Arama motorlarında listelenen sahte sayfa linkleri,
 • Sosyal medya veya internet sitelerinde yer alan reklam veya sponsor linkleri,
 • Kurumumuz tarafından gönderiliyormuş algısı verilen SMS’ler içerisindeki linkler,
 • Uygulama marketlerinden indirilen sahte bankacılık uygulamaları,
 • Uygulama marketlerinden indirilen ve zararlı yazılım içeren uygulamalar,
 • Güncel işletim sistemine sahip olmayan ve/veya güncel yazılımlar kullanılmayan cihazlarda bulunan açıkları kullanarak yayılan zararlı yazılımlar,
 • Güvenliğinden emin olunmayan ve şifresiz şekilde kullanımınıza sunulan kablosuz ağlar.

Bu Tehditlerden Uzak Durmak İçin Aşağıdaki Yöntemleri Uygulamanızı Öneririz:

 • Cep telefonu ve tabletlerinize resmi marketlerin haricinde bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyin.
 • Mobil cihazlarınızın işletim sistemlerini her zaman en güncel versiyonda tutun.
 • Zararlı yazılım bulaştırmaya yönelik hazırlanmış e-postalarda gerçek olmayan, yüksek tutarlı fatura borcu belirtilebilir. Bu ve benzeri e-postalara itibar edilmemeli.
 • Hem cep telefonunuzda hem de kişisel bilgisayarınızda antivirüs yazılımınız yoksa, sosyal ağlardaki kimliklerinizi, e-posta hesaplarınızı ve kişisel bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.
 • Kalabalık alanlara yerleştirilen ve ücretsiz / şifresiz kablosuz ağ bağlantısı sunan kaynaklardan zararlı yazılım bulaşabileceği için bu kablosuz ağlara bağlanmayın.
6 Altın Kural

Size önerdiğimiz 6 Altın Kural'la güvenliğinizi arttırın.

Garanti BBVA Yatırım olarak internetteki güvenliğinize en az sizin kadar önem veriyoruz. Bizim aldığımız önlemlerin yanında sizin de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar, yatırım işlemlerinizde ekstra güvenlik sağlar.

E-Postalara Dikkat

Garanti BBVA Yatırım kişisel bilgilerinizi veya parolanızı asla mail yoluyla talep etmez. Aldığınız e-posta sizi kişisel bilgilerinizi veya parolanızı girmeniz için bir siteye yönlendiriyorsa, derhal 444 0 630 Garanti BBVA Yatırım Yatırımcı Destek Merkezi’mizi arayarak bilgi vermelisiniz.

Bazı virüsler e-posta yoluyla yayılabilmektedir. Göndericisini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları okumadan silmelisiniz.

Tarayıcınıza garantiyatirim.com.tr yazmalısınız.

Her İnternet Şubesi'ni kullanmak istediğiniz zaman tarayıcınızın adres bölümüne garantiyatirim.com.tr yazmalısınız. Bu, phishing (olta) saldırılarına karşı en etkili önlemdir.

Güvenle kullanabileceğiniz diğer siteleri aşağıda görebilirsiniz.

Özel Bilgilerinizi Gizli Tutmalısınız

Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olmalısınız. Bu tür bilgiler yalnızca 444 0 630 Garanti BBVA Yatırım Yatırımcı Destek Merkezi’mizi arayarak parola işlemleri yapmak istediğinizde sorulur.

Garanti BBVA Yatırım hiç bir zaman evlenmeden önceki soyadınızın tamamını istemez. Evlenmeden önceki soyadınızın tamamı istenirse 444 0 630 Garanti BBVA Yatırım Yatırımcı Destek Merkezi’mize bilgi verin.

Yakından tanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizden gizli bilgileriniz istendiğinde dikkatli olmalısınız.

Karmaşık Parolalar Kullanmalısınız

Doğum tarihi, takma ad gibi kolay tahmin edilebilecek parolalardan kaçınmalısınız. Birçok kişi karmaşık parolalar kullanmaları durumunda bu parolalarını unutacaklarını düşünür. Bunu engellemek için kolayca hatırlayabileceğiniz bir kelimenin içine rakamlar ekleyebilirsiniz.

Güvendiğiniz Bilgisayarları Kullanmalısınız

İnternet cafe gibi halka açık veya güncel anti-virüs yazılımları bulunmayan bilgisayarlardan hiç bir şekilde işlem yapmamalısınız.

Site ismini mutlaka kontrol etmelisiniz!

Adres çubuğunda "https://" olduğundan ve kilit simgesinin göründüğünden emin olun; bu, sayfanın TLS ile güvenli olduğunu gösterir. Kilit simgesine tıklayarak, "Verilen Adres" (Connection is secure) sonrasında (Certificate is valid) bölümünde site adresinin ve "Veren Kurum" (Issued by) bölümünde sertifikanın güvenilir bir otorite tarafından verildiğini doğrulayın. Örneğin, site Garanti BBVA Yatırım'a aitse, sertifikanın bu kuruma ve bir güvenilir otoriteye (DigiCert Inc) ait olduğunu kontrol edin. . Güvenlik uyarılarına dikkat edin ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için tarayıcınızı güncelleyin.

Phishing (Olta) Saldırıları

Phishing (Olta) Saldırıları, çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalardır.

Yollanan bu sahte e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizden, internet şubesi parolası ve kişisel bilgileriniz daha sonra zararınıza kullanmak için istenebilir. Garanti BBVA Yatırım'dan gelmeyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olmalı, kesinlikle yanıt vermemeli ve sizden istenen bilgileri girmemelisiniz.

Bilindiği gibi İnternet üzerinde dileyen kişi dilediği e-posta adreslerine e-posta gönderebilir. Sahtecilik, itibar zedeleme kampanyaları ya da spam adını verdiğimiz saldırgan pazarlama yöntemleri için rastgele ve milyonlarca kişiye aynı anda e-postalar gönderilebilir. Gönderilmeden önce bu e-postaları tespit etmek ve engellemek hiçbir kurumun yetki ve imkanı dahilinde değildir.

Garanti BBVA Yatırım tüm dünyada gerekli girişimleri yaparak ve sahip olduğu özel anlaşmalar sayesinde bu e-postalarda yönlendirme yapılan sahtecilik amaçlı web sitelerini çok hızlı bir şekilde kapattırmaktadır.

Siz de şüphelendiğiniz bir e-posta ile karşılaşırsanız lütfen en kısa zamanda 444 0 630 Garanti BBVA Yatırım Yatırımcı Destek Merkezi'ni arayarak konu hakkında bilgi veriniz.
Sahte e-posta ve phishing örnekleri için tıklayınız.

Sosyal Mühendislik Saldırıları

Telefonla sizi arayarak kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı gibi tanıtan dolandırıcılar olabilir. Sizden işlem platformları ile ilgili SMS yoluyla gelen şifreleri yada herhangi bir özel finansal uygulama bilgilerini soran şahıslara inanmayın, şüphelendiğiniz durumlar da 444 0 630 Garanti BBVA Yatırım Yatırımcı Destek Merkezi’mizi ya da Genel Müdürlüğümüzü arayınız.

Garanti BBVA Yatırım Bilgileriniz Güncel Mi?

Kurumumuzun size önemli durumlarda ulaşması gerekebilir. Bu nedenle cep telefonu ve e-posta bilgilerinizin, kayıtlarda her zaman güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

Doğru Web Sitesi veya Uygulamayı mı Kullanıyorsunuz?
 • Kurumumuz web sitesine, internet tarayıcısının adres çubuğuna "www.garantibbvayatirim.com.tr" yazılarak erişim tercih edilmelidir.
 • Dolandırıcılar sizden sahte SMS, e-posta veya sosyal medya (Facebook, Instagram vb.) üzerinden kurumumuza ait gibi görünen sahte hesaplar, reklamlar veya arama motorları üzerinden ulaştığınız sahte internet siteleri aracılığıyla kimlik bilgilerinizi, şifre, pin, parola ve benzeri gizli bilgilerinizi isteyebilirler. SMS, e-posta ve sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorları üzerinden giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerini ve sertifikalarını mutlaka kontrol edin. Adresin yanlış yazıldığını veya sertifikada sorun olduğunu görürseniz kesinlikle bilgi girişi yapmayın, bilgisayarınıza dosya indirmeyin, otomatik indirilen dosya varsa çalıştırmadan sisteminizden kaldırın ve kurumunuza bilgi verin.
 • Cep telefonlarınıza yüklemek istediğiniz uygulamaları mutlaka resmi uygulama mağazalarından (Google Play, Apple Store, Huawei AppGallery) indiriniz. Resmi olmayan uygulama mağazalarından veya internet sitelerinden indireceğiniz uygulamalar nedeniyle telefonunuza virüs bulaşabilir. Bu yolla cep telefonunuzda yer alan tüm bilgiler, tüm tanımlı hesaplarınız, gelen SMS ve aramalar ile bankacılık bilgileriniz ele geçirilebilir.
Güvenlik Sertifikası

İnternet Şubesi (SSL) Güvenlik Sertifikası

Güvenliğiniz için İnternet Şubesi sunucu sertifikaları 128 bit SSL özelliğine sahip olan ve buna ek olarak kullanıcılarının sahtecilik amaçlı siteleri güvenli sitelerden daha kolay ayırt etmelerini sağlayan" DigiCert Global® Extended Validation (EV) SSL" sertifikalarını kullanmaktadır.

Bu özelliği destekleyen güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, ® Extended Validation(EV) SSL Sertifikası sayesinde, İnternet Şubesi’ne girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünecek ve garantibbvayatirim.com.tr’nin güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına adres satırına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer sitenin sahte bir site olduğu daha önceden tespit edilmişse, adres satırı kırmızıya dönüşür.
Bazı tarayıcılar bu sertifikayı tanır fakat sunduğu özelliklerden faydalanamazlar, yani bu tarayıcılarda yeşil adres satırı özelliği bulunmaz.

Uyarı!
Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera gibi güncel bir tarayıcı kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

Güncellemeler için:

SSL Sertifikası nedir?

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Yurt Dışı İşlemler Platform Giriş Güvenliği

Garanti BBVA olarak güvenliğinize önem veriyoruz. İnternette işlemlerinizi gerçekleştirirken sizi korumak için aldığımız önlemler ve uygulamalarımızla ilgili bilgi sahibi olun.

Mobil Şifrematik ve I-Trader Girişi

Platforma girişte iki faktör doğrulama için SMS şifresi yerine Google Authenticator kullanılmaktadır.

Garanti BBVA I-Trader uygulamasına giriş yapmak için;

 • Cep telefonunuza Google Authenticator uygulamasını kurmuş olmalısınız.
 • Kurulum öncesi mobil cihazlarınızın ve bilgisayarınızın saat ayarının otomatik güncellemede ayarlı olduğundan lütfen emin olunuz.
 • Kurulum işlemlerini mobil uygulama yerine aşağıda belirtilen linkler üzerinden yapmanız önemle tavsiye edilir.
 • Platforma girdikten sonra tek kullanımlık şifrenizi değiştirmenizi rica ederiz, tarafınıza iletilen şifre tek kullanımlık olup, platformdan çıkış yaptıktan sonra tekrar kullanılamayacaktır.
 • Parolanızı girdikten sonra cep telefonunuzda yer almakta olan Google Authenticator üzerinden geçici şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.
Platforma Giriş

Garanti BBVA I-Trader platformuna www.garantibbvayatirim.com.tr web sitesinden veya cep telefonunuza “Garanti BBVA I-Trader” uygulamasını indirerek giriş yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan işlem platformlarına giriş için aşağıdaki linki de kullanabilirsiniz.

Yardım için her zaman buradayız!

Sizin memnuniyetiniz bizim için çok önemli

444 0 630