Peker Yüzey Tasarımları (Belenco) azınlık hisselerinin Darby Overseas Investment'a satış işleminde Garanti Yatırım Finansal Danışmanlığı

Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Peker Yüzey Tasarımları San. Tic. A.Ş.’nin (BELENCO) azınlık hisselerinin Darby Overseas Investment’a (Darby) satışında münhasır satıcı taraf danışmanı olarak görev almıştır.

Peker Grup’un ortakları tarafından 2010 yılında kurulan BELENCO, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında en üst Breton teknolojisini kullanarak yüksek kalite kuvars yüzey üretimi ve satışını yürütmektedir. Kısa sürede Türkiye’de sektör lideri konumuna gelen ve dünyanın önde gelen kuvars üreticilerinin arasında yer alan BELENCO, Darby ile kurduğu ortaklık ile daha da güçlenmiştir. Son derece sağlıklı bir mali yapıya sahip olan BELENCO, gerçekleşen işlem ile uluslararası ölçekte daha agresif bir büyümeyi hedeflemektedir. Geniş ürün yelpazesi ile 25 ülkeye ihracat gerçekleştiren BELENCO, bu sene tamamladığı ilave yatırımlar ile üretim kapasitesini iki kattan daha fazla artırmış olmakla beraber yeni yatırımlar ile global pazar payını daha da artırmayı ve global pazarda ilk üç üretici arasında konumlanmayı hedeflemektedir. 

1974 yılında, kurulan Peker Grup, ağırlıklı olarak inşaat taahhüt ve enerji sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Geçmişten bu güne bir çok altyapı ve üst yapı taahhüt işini başarıyla tamamlamış olan Peker Grup, halihazırda da bir çok projeyi başarıyla yürütmektedir. Peker Grup bünyesinde bir çoğu faaliyette olan hidroelektrik ve rüzgar santrallerinden yenilenebilir enerji üretimi gerçekleştirilmektedir. 

35 ülke de toplam 739 milyar ABD$ portföy büyüklüğüne sahip Franklin Templeton’ın gelişen piyasalardaki özel sermaye fonu Darby ile kurulan ortaklık, Türkiye’ye olan ilginin küresel anlamda devam ettiğini bir kez daha göstermiş ve piyasalara güven vermiştir. 

Bu işlem de münhasır satıcı taraf danışmanı olarak görev alan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş, kuruluşundan bu yana 7.1 milyar ABD$’lik birleşme-devralma, işleminde danışmanlık yapmış, 43 halka arz ve 263 borçlanma aracı ihracında ise lider kurum olarak görev almıştır.