Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)

Borsa İstanbul nezdinde kurulu bir piyasa olan VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir piyasadır. Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlem sisteminde 10 farklı türev pazarı vardır. VİOP’ta İşlem yapabilmek için teminat yatırmak zorunludur. Oluşan zararlarla teminat seviyesinin, sürdürme teminatının altına düşmesi durumunda ilgili yatırımlara teminat tamamlama çağrısı (margin call) yapılır. Dayanak bir varlık söz konusudur. Bu durum, daha geniş kitlelere yatırım yapma imkânı verir. Fiyatların düşmesine veya yükselmesine yönelik pozisyon alınabilir. Yatırımcılar VİOP ile portföy koruması, endeksi satın alıp satabilme, vergi, avantajı ve düşük işlem maliyetinden yararlanabilirler. Opsiyon yatırımcıya ileri bir tarihte, önceden belirlenen fiyat ve miktarda sermaye piyasası aracını, ödenen bir prim karşılığında alma veya satma hakkı sağlayan sözleşmedir. Yatırımcılar opsiyonlarla hem portföylerini çeşitlendirebilir hem de beklentilerine paralel pozisyon alabilirler.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) Garanti BBVA Yatırım tecrübesiyle çeşitli dayanak varlıklar üzerinden düzenlenmiş olan Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Opsiyon Sözleşmeleri için alım satım işlem hizmeti sunmaktadır.

Vadeli İşlemler Sözleşmesi’nde Teminatlandırma

Piyasa risk yönetimi, piyasada gerçekleştirilen işlemler üzerinden portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanarak Takasbank tarafından yapılır. Aşağıda Vadeli İşlemler Sözleşmesi’nde teminatlandırma tablosunu görebilirsiniz. VIOP ile yatırımcılar beklentileri doğrultusunda hem vadeli işlem sözleşmelerinde hem de opsiyon sözleşmelerinde belirli bir teminat karşılığında pozisyon alabilirler. Yatırımcılar, kaldıraç etkisi ile yüksek oranlarda gelir sağlayabildikleri gibi kayıp da yaşayabileceklerdir.  

  • Kuralları nettir, organize piyasa olmanın avantajlarını yaşatır.
  • TakasBank garantisi altındadır.
  • Kaldıraç sisteminin devreye girmesi, yatırımcılara küçük teminatlarla büyük pozisyonlar açmalarını sağlar.
  • Geleceğe yönelik fiyatların tahmin edilmesi ile hem risklerden korur hem de yatırımcıya yeni bir kazanç kapısı sağlar.
  • Yatırımcı fiyat değişimlerinden dolayı risklerle karşılaşabilir.
  • Kaldıraç etkisi nedeniyle yüksek kâr elde edinildiği gibi, yüksek miktarda zarar etme olasılığı da vardır.
  • Belli bir yatırım stratejisiyle hareket edilmediği takdirde ana sermayenin tamamı kaybedilebilir hatta bakiye eksiye geçebilir.

Garanti BBVA Yatırım'da hesap açarak yatırımlarınıza değer katın!

Günlük gönderdiğimiz e-postalar ile yatırımın tüm inceliklerini öğrenebilir. Birikimlerinizi hızlıca değerlendirmenin yollarını keşfedebilirsiniz!

  • Garanti BBVA Yatırım nezdinde hesap açabilirsiniz.
  • Yenilikçi ve hızlı dijital platformlar.
  • Türkiye'nin 17 ilinde bulunan deneyimli satış kadrosu.