Kapat

Garanti BBVA Yatırım, Palmet Grubuna Münhasır Finansal Danışmanlık Hizmeti Verdi!

Garanti BBVA Yatırım, Palmet Grubuna Münhasır Finansal Danışmanlık Hizmeti Verdi!

Türkiye’nin lider finansal grubu olan Garanti BBVA’nın Palmet Grubunun münhasır finansal danışmanı olarak yer aldığı alım işlemi kapsamında, Fransız enerji şirketi Engie’nin ana ortak konumunda olduğu İzmit Gaz Dağıtım, Baymina Doğal Gaz Santrali ve servis şirketi Engie Yönetim Hizmetleri’nin paylarının devri tamamlandı.

İstanbul ve Ankara’dan sonra en büyük dağıtım hacmine sahip bölgede faaliyetlerini sürdüren İzgaz’ın paylarının %90’ını yapılan özelleştirme ihalesinin ardından 2009 yılında 549 milyon ABD$’na özelleştirilmişti.  

İzgaz paylarının %90’ına ek olarak işlem kapsamında Engie ve diğer azınlık ortağın sahip olduğu Ankara’da bulunan, 700 milyon ABD$’nın üzerinde bir yatırımla hayata geçirilen, 770 MW kurulu güce sahip olan Baymina Doğal Gaz Santrali’nin de alımı gerçekleşmiştir.

İzgaz ve Baymina’ya servis hizmeti sunun ve özellikle hot tap faaliyetleriyle ön plana çıkan Engie Yönetim Hizmetleri’nin paylarının tamamı da işlem kapsamında satın alınmıştır.

Palmet bu işlemin tamamlanmasının ardından doğal gaz dağıtım hacmini 6,5 milyar metreküpe ve kurulu kapasitesini 894 MW çıkararak Türkiye’nin en önemli enerji şirketlerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu işlem ile birlikte Garanti BBVA, enerji projelerinde uzman kadrosuyla enerji projelerinin finansmanı ve danışmanlığında lider konumunu devam ettirmeyi hedeflemektedir.

Bu işlem Garanti BBVA’nın son 12 ay içerisinde tamamladığı 6. M&A işlemidir.

Saygılarımızla,

Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

Yardım için her zaman buradayız!

Sizin memnuniyetiniz bizim için çok önemli

444 0 630